The Gateway GWTC116-2BL is a portable convertible notebook laptop that is used for your everyday tasks. This is an 11.6” computer powered by an Intel Celeron Processor and has a 4 GB memory RAM. The LCD IPS touchscreen display and precision touchpad allows for a clear display. The convertible notebook has Windows 11 and a Microsoft 365 personal 1-year subscription. The Gateway GWTC116-2BL was released in 2021 and has not been discontinued.
Identification
Technical Specifications:
- 11.6" LCD IPS HD Touchscreen Display 1366 x 768
- Intel® Celeron® Processor N4020 (1.1 GHz, up to 2.8 GHz, 4M Cache)